Forum psychologiczne poświęcone depresji oraz nerwicy, a także innym zagadnieniom psychologicznym.
Psycholog gabinet Warszawa
| wynajem kierowcy warszawa

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PSYCHOLOGIA OGÓLNA » PSYCHIKA LUDZKA (6)

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Psychika ludzka (6)

  
cepik
01.04.2010 12:35:01
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 26 #509695
Od: 2010-3-31
Inicjatywa w kontaktach towarzyskich jest tematem kolejnego wykładu.
Poruszony został tutaj problem, który dla wielu osób jest bardzo kłopotliwy.
W życiu człowieka nieraz dochodzi do takich sytuacji, w których nie wie jak ma się zachować, np. jadąc w pociągu, na przyjęciu. Często zdarza się tak, iż chcemy nawiązać z kimś rozmowę ale boimy się przejąć inicjatywę. Jednak gdy mamy zacząć z kimś rozmawiać zaczynają nurtować nas pytania: O czym mam mówić? A co będzie, gdy nie spodobam się mojemu rozmówcy? Czy jestem wystarczająco poinformowany o tym problemie? itd.
Autorka uważa, że każdy ma prawo do inicjatywy i do popełniania błędów. Należy uświadomić sobie, to iż jest się atrakcyjnym nie tylko dla siebie ale także i dla innych, i uwierzyć w to. Nie należy poddawać się po popełnieniu kilku błędów, tylko dążyć do doskonalenia siebie i okazywać to innym ludziom.
Wiele osób boi się ocen – zarówno negatywnych jak i tych pozytywnych.
Ocenianie ludzi łączy się z ich emocjami, ludzie często nie wiedzą jak sobie radzić z sytuacjami oceniania. Właśnie temu zagadnieniu został poświęcony wykład szósty – Asertywne przyjmowanie ocen.
Krytyka, jest przez wiele osób traktowana jako rodzaj wyroku i zależnie od tego, czy uważają one, że został wydany słusznie czy też nie, starają się to zmienić.
Najczęstszym powodem dla którego ludzie walczą z krytyką, jest powiązanie treści uwag z „byciem nie w porządku”.
Autorka podaje wiele sposobów na walkę z krytyką, np. gromadzenie kontrargumentów, usprawiedliwianie czy atak na osobę krytykującą.
Kolejny problem, stanowi przyjmowanie pochwał. Osoby chwalone używają często różnych, różnych wyszukanych sposobów aby nie dopuścić do przyjęcia pochwały, przeformułować pochwałę tak, aby nie dotyczyła jej czy też, obniżyć wartość swojego sukcesu na rzecz innych osób.
Asertywne rozwiązanie problemu z reagowaniem na oceny wiąże się przyjęciem postawy „jestem w porządku” i potraktowaniem oceny nie jako odzwierciedlenia „prawdy obiektywnej” lub słusznego czy nie słusznego „wyroku”, ale jako jednej z możliwych opinii.
Postawa „jestem w porządku” oznacza wewnętrzną akceptację własnego istnienia w tym kształcie, z jakim mamy do czynienia w danym momencie.
Potraktowanie oceny jako opinii oznacza, że dopuszczam jako naturalną możliwość posiadania odmiennego obrazu mojej osoby niż mój rozmówca.
Reagowanie na krytykę i atak jest tematem kolejnego wykładu.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PSYCHOLOGIA OGÓLNA » PSYCHIKA LUDZKA (6)

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny